E | ع | ע
E | ع | ע

מכולת החינוך

מכולת החינוך

תוכנית הדרכה דיאלוגית ששמה את המפתחות בידי המבקר

זומו רואה את עצמו בראש ובראשונה כפרויקט חינוכי-חברתי, ששואף להציב את התרבות והאמנות כשפה משותפת שיוצרת גשרים ומעודדת חיבורים. הביקור בזומו מתאים ומותאם לכל גיל והסיור המודרך בו מתבסס על עקרונות ההדרכה הדיאלוגית, שמבקשת להפוך את המבקר במוזיאון למבקר האמנות ולתת לכל אחד ואחת מהבאים בשעריו את הזכות ואת היכולת להוביל, לחוות ולהגיב על האמנות בדרך האישית שלו או שלה.

אנחנו רואים במוזיאון הנייד מקשה אחת שמבקשת לרתום את העיצוב, האוצרות, הפעילות הקהילתית, ההפקה והתקשורת של זומו לפעולה החינוכית – שאינה מבקשת לחשוף, להנגיש או ללמד אמנות אלא לשתף וליצור יחד דרך חדשה. אנחנו מאמינים שהביקור במוזיאון וצריכת אמנות מתאימה ומומלצת גם לילדים וגם למבוגרים ושכל אחד ואחת יכול ליהנות ממנה ולהפיק ממנה תובנות על עצמם ועל העולם.

בניגוד למקובל במרבית המוזיאונים בארץ ובעולם, שבהם אגף הנוער או מחלקת החינוך ממוקמים מחוץ לתערוכה, תערוכות הילדים עוסקות בנושאים מ"עולם הילדים" והמבקר הצעיר מתקבל בצו: "עצור, שמור על שקט ואל תגע בכלום" – במחלקת החינוך של זומו, בראשות הלית מיכאלי, מציגים גישה שונה לחלוטין ומציעים למבקרים, בכל הגילאים, סיור דיאלוגי שמזמין את המבקרים לגעת, להרגיש ולהיות מחוללי השיח. ההדרכה בזומו נפתחת תמיד בהגשת תה חם ועוגיות, מתוך אמונה שמוזיאון צריך להרגיש כמו בית, וממשיכה בחופשיות אל תוך חלל המוזיאון בהתאם למקומות והנושאים שאליהם מושך הדיאלוג בין המבקרים למדריכים.

מדריכים מקומיים – פנים מוכרות

צוות ההדרכה של זומו מורכב תמיד ממדריכים מקומיים מכל הגילאים ומכל הרקעים שדוברים שפות שונות ומייצגים קהילות שונות –  מתוך רצון לנתץ את הפחד מהמוזיאון ולהפוך את הביקור בו למשהו מוכר וכמעט משפחתי. המדריכים המקומיים הופכים לשגרירים של המוזיאון וממשיכים את דרכו גם אחרי שאנחנו עוברים לתחנה הבאה. עבורנו – הדבר המרגש ביותר הוא לצפון בשעות אחר הצהריים בתלמידים שהגיעו להדרכה בשעות הבוקר חוזרים עם כל המשפחה והופכים להיות המדריכים.

אנחנו מאמינים שאמנות בכלל ומוזיאון בפרט הוא מקום ייחודי שמאפשר לנו להתמודד עם המופשט ומציע לנו לשאול את עצמנו שאלות עמוקות על הזהות שלנו, על המהות שלנו ועל הסביבה שלנו. זו גם הסיבה שהתוכנית הציבורית שלנו מבקשת תמיד להדהד את נושא התערוכה ולהרחיב את גבולות השיח התרבותי, החברתי והאמנותי. וזו גם הסיבה שאנחנו מקדישים זמן ומחשבה להכנה מראש של התלמידים בבתי הספר שמבקרים אותנו – הן בפעילות מקדימה של הצוות החינוכי והן בביקורים של אמני תוכנית שהות האמן.

סדנה בלב המוזיאון

סדנת היצירה, שהיא חלק בלתי נפרד מהביקור בזומו ומנקזת אליה את כל הסיורים, ממוקמת בתוך החלל הראשי של המוזיאון והיא מבקשת לחבר את היצירה האישית של כל אחד ואחת מהמבקרים לנושא התערוכה ולהפוך אותה לנדבך נוסף בתוך התהמיל היצירתי המוצג במוזיאון. הסדנה, כמו כל זומו, מתגלגלת ומתפתחת ממקום למקום והיצירות שנמצאות בה מעשירות את התערוכה, מהדהדות אותה ומשלימות את הביקור של זומו בכל עיר ועיר.

בירוחם ארגנו מחדש מבנה של כיתה מסורתית כדי לאחד ולא להפריד בין המחנך לחניך וביקשנו ליצור זהות ועתיד משותף מתוך תצלומי עבר של ירוחם. 

בערד שאבנו השראה ממפעל המגבות והצבנו את שולחנות היצירה כמו סרט נא שמהדהד את עובדי המפעל שפעם מילאו את חלל המוזיאון.

בחצור הגלילית ביקשו להוריד את היצירה לקרקע והצענו לקהל המבקרים ליצור בעצמם קמעות ואבנים טובות במסגרת העיסוק בטקס ובריטואל האמנותי והאמוני.

ובקריית ים ביקשו להצמיח דבר מה בתוך הסופרמרקט ולקבע מחשבה יצירתיית בין כל המעברים והארעיות של התערוכה. לכן "נבט" לו עץ מתוך אדמת הבטון של המוזיאון והנצו עליו מאות יצירות שהכינו התלמידים והמבקרים מחומרים מתכלים שאפשר למצוא בכל סופרמרקט.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest